LNHM: S-a terminat etapa a 7-a, a început etapa a 8-aDragoș Savu / Mediafax Foto
30 Sep 2015

LNHM: S-a terminat etapa a 7-a, a început etapa a 8-a

Astăzi au avut loc două partide din Ligii Naționale de handbal masculin. La Baia Mare, HCM Minaur continuă pasa bună prin care trec învingând 32:25 (16:11) AHC Potaissa Turda. Este a doua victorie în patru zile pentru maramureșeni după sincopa de la Ploiești, prima fiind în Liga Campionilor contra în fața ucrainienilor de la HC Motor Zaporozhye. Cu cele trei puncte luate astăzi, HCM Minaur urcă până pe locul 9 cu 8 puncte.

La București, în sala Rapid a avut loc în partida dintre CSM București și ACS Energia Pandurii Tg. Jiu, primul meci din cadrul etapei a 8-a. Gorjenii au impus tempoul în prima repriză și după un joc eficient în defensivă s-au distanțat până la pauză la două goluri, intrând la cabine în avantaj cu scorul 11:13. După pauză gazdele pornesc în forță și în minutul 36 au revenit în avantaj cu scorul 15:14. Echilibrul s-a rupt în minutul 43 după ce portarul Șelaru a fost eliminat cu cartonaș roșu după un fault la Negru, scăpat pe contraatac. Din acel moment CSM București se detașează la 4 goluri, iar în cealaltă poartă Iancu își continuă paradele și le permite colegilor să ajungă treptat la o diferență de goluri relaxantă, chiar de 9 goluri pe final, însă un gol înscris de oaspeți în ultima secundă a redus diferența pe tabelă.

S-a încheiat 30:22 (11:13) în favoarea ”tigrilor”, care se detașează în fruntea clasamentului cu 21 de puncte, cu trei mai multe decât HC Odorhei, echipa clasată pe locul 2.

La sfârșitul săptămânii viitoare CSM București întâlnește în turul 2 preliminar al Cupei EHF formația austriacă Bregenz HB. Meciul se va disputa duminică, 11 octombrie, cu începere de la ora 12:00, la Sala Polivalentă din București. Până atunci, băieții lui Zvonko Sundovski vor mai juca la Reșița în devans partida din etapa a 9-a contra celor de la CS HC Adrian Petrea.