LNHM: Remiză la Turda, profit pentru Dobrogea SudRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Feb 2019

LNHM: Remiză la Turda, profit pentru Dobrogea Sud

Potaissa și CSM București au terminat la egalitate în derby-ul etapei a 20-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Partida disputată la Turda a curs într-o notă de echilibru ruptă de ”tigri” în prima repriză distanțându-se la 5:7 în minutul 19,  dar gazdele au revenit imediat și la pauză s-a intrat la egalitate, 10:10.

CSM a pornit mai bine în repriza secundă și au condus cu 11:14 în minutul 38, replica elevilor lui Horațiu Gal neîntârziind să apară. Cinci goluri consecutive în interval de zece minute i-au adus în avantaj de două lungimi, dar pe un final de meci aprins oaspeții au reușit să recupereze handicapul și să încheie la egalitate, 19:19.

Rezultatul le convine cel mai mult ”delfinilor”, Dobrogea Sud Constanța învingând în celălalt meci al zilei pe CSU Suceava pe teren propriu și ca urmare s-a distanțat la două puncte de turdeni și la patru de CSM București.