LNHM: Răsturnări de scor și victorie a gazdelor la TurdaMircea Rosca / SportPictures.eu
07 Feb 2017

LNHM: Răsturnări de scor și victorie a gazdelor la Turda

Liga Națională de handbal masculin merge în ritm alert și la nici 24 de ore de la încheierea rundei a 17-a a avut loc prima partidă a etapei a 18-a. În Sala ”Gheorghe Barițiu” din Turda, AHC Potaissa a primit vizita celor de la CSM Satu Mare, echipă clasată pe penultimul loc al ierarhiei, turdenii devansând data partidei deoarece sâmbătă se vor deplasa în Luxemburg pentru meciul din optimile Cupei Challenge cu Handball Esch.

Gazdele au intrat mai bine în meci și se părea că echipa clasată pe locul 4 nu va avea probleme să tranșeze soarta meciului după ce conducea cu 4:0 după primele 9 minute ale jocului. În numai 6 minute, însă, sătmărenii au reușit să întoarcă neverosimil tabela la 4:6, pentru a mări apoi diferența la 4 lungimi cu două minute înainte de pauză, 9:13. Până la intrarea la cabine Laslo și Rotaru au micșorat distanța la două goluri și la câteva minute de la reluare turdenii au trecut în avantaj 16:15.

Echilibrul se menține până cu 10 minute înainte de ultima sirenă, când gazdele s-au distanțat decisiv de la 22:22 la 26:22, pentru ca ultimul gol să aparțină sătmărenilor, care au cedat presiunii de pe finalul partidei. Cele trei puncte obținute îi aduc pe turdeni la egalitate cu HC Odorhei, harghitenii urmând să aibă un meci de foc pe teren propriu duminică cu HC Dobrogea Sud.

Mâine va avea loc a doua partidă a etapei, campioana Dinamo urmând a se deplasa la Făgăraș pentru partida cu ”lanterna roșie” CSM Făgăraș, partide de pregătire pentru cea de duminică din Turcia, de la Izmit, cu Beșiktaș care încheie participarea în grupele Champions League.

Programul etapei a 18-a este următorul:

Marți, 7 februarie

AHC Potaissa Turda - CSM Satu Mare  26:23 (11:13)