LNHM: Potaissa și-a asigurat locul secundMircea Rosca / SportPictures.eu
22 Mar 2017

LNHM: Potaissa și-a asigurat locul secund

Penultima etapă a Ligii Naționale de handbal masculin a debutat astăzi cu confruntarea de la Turda dintre Potaissa și HC Dobrogea Sud, un meci cu implicații asupra configurației la vârful clasamentului.

După o repriză echilibrată în care prima diferență de două goluri s-a înregistrat în minutul 18, 11:9 în favoarea gazdelor, scorul la pauză a fost la limită în favoarea turdenilor după ce oaspeții au reușit să stabilească echilibrul în curgerea jocului. După o nouă egalitate 19:19 în debutul părții secunde, Potaissa a început să pună distanță față de constănțeni și s-a detașat treptat până la șase goluri 32:26 cu cinci minute înainte de final, diferență păstrată până la ultima sirenă, când tabela indica 35:29.

Cu acest rezultat Potaissa face 52 de puncte și are asigurat locul secund la finalul sezonului regulat, în timp ce constănțenii au pierdut un tempo important în lupta cu HC Odorhei, echipă cu care se află la egalitate de puncte, dar care are un meci simplu în deplasarea de la Făgăraș.