LNHM: O nouă partidă cu emoții pentru turdeniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Feb 2021

LNHM: O nouă partidă cu emoții pentru turdeni

Etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor s-a disputat astăzi la Sfântu Gheorghe la numai o zi după partidele etapei a 16-a.

Dinamo a avut ceva de furcă cu CSM Focșani, vrâncenii ținând aproape de campioană până la pauză, elevii lui Constantin Ștefan fiind nevoiți să se întrebuințeze în partea a doua a meciului. Potaissa a avut din nou un meci complicat contra celor de la CSA Steaua. După ce aseară au salvat un punct cu un gol înscris în ultima secundă a partidei cu SCM Politehnica Timișoara, turdenii au trăit periculos finalul de meci cu militarii. Cu un avans de 4 goluri, 27:23, cu 5 minute înainte de final, Potaissa a primit trei goluri consecutive în 3 minute și jumătate, autori Grbovic, Milosevic și Mihalcea, dar au parafat victoria prin Cristian Ghiță când mai era un minut de joc și au stabilit scorul final. Dobrogea Sud continuă să stea în plasa turdenilor după o victorie lejeră în partida contra formației botoșenene, iar CSM București a avut o misiune ușoară în fața reșițenilor și trece pe locul 4 în fața celor de la Minaur, învinși la limită de HC Buzău. SCM Politehnica Timișoara a profitat de înfrângerea militarilor și a trecut pe locul 6 în urma succesului înregistrat în partida cu CSM Vaslui.

Următoarea etapă, a 18-a, este programată în sala Rapid din Capitală pe 26 și 27 februarie.