LNHM: Meciuri cu final intens în etapa a 11-aRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Nov 2020

LNHM: Meciuri cu final intens în etapa a 11-a

În sălile Rapid și Apollo din Capitală s-au disputat astăzi meciurile etapei a 11-a a Ligii Zimbrilor.

Două partide au reținut cu precădere atenția, cea dintre CSA Steaua și Minaur și cea dintre Dinamo și HC Dobrogea Sud. Disputată în sala Apollo, partida ce a opus formația militară celei băimărene a avut două reprize distincte ca derulare, prima dominată de ”oaspeții” de la Minaur, cea de-a doua fiind controlată de roș-albaștri pe fondul scăderii concentrării adversarilor în ofensivă. După ce au trecut în avantaj 24:23 și 25:24, elevii lui Adrian Petrea s-au văzut egalați în ultimele secunde pe fondul inferiorității numerice. CSA Steaua ratează astfel victoria și înregistrează a treia remiză ceea ce o duce pe locul 6 cu 21 de puncte, cu unul mai puțin decât băimărenii, plasați pe poziția imediat superioară. Tot 21 de puncte, dar golaveraj inferior are SCM Politehnica Timișoara, care a cedat în fața celor de la CSM Focșani.

Ziua s-a încheiat cu jocul din sala Rapid dintre ”gazdele” de la Dinamo și ”delfinii” de la HC Dobrogea Sud, un meci în care elevii lui Constantin Ștefan au rezistat forcing-ului de pe final al constănțenilor. Diferența de 3 goluri de la scorul final nu reflectă intensitatea finalului de meci, în care cu 90 de secunde înainte de ultima sirenă Dinamo conducea cu un singur gol, 20:19, după ce în minutul 50 aveau +4 pe tabelă, 17:13. Cu această a 11-a victorie din tot atâtea meciuri, Dinamo își consolidează poziția de lider, fiind urmată de Potaissa Turda și HC Dobrogea Sud, ambele cu câte 27 de puncte.

Iată programul și rezultatele etapei a 11-a:

Vineri, 27 noiembrie

HC Buzău - CSM Bacău  26:23 (12:12)

AHC Potaissa Turda - CSM Școlar Reșița  35:25 (22:11)

CSM Vaslui - CS Magnum Botoșani  25:21 (13:10)

CSU Suceava - CSM București  27:35 (13:17)

SCM Politehnica Timișoara - CSM Focșani  24:32 (12:19)

CSA Steaua București - CS Minaur Baia Mare  25:25 (10:14)

CS Dinamo București - AHC Dobrogea Sud Constanța  22:19 (8:7)

Partida CSM Făgăraș - AHC Dunărea Călărași a fost amânată datorită depistării a patru cazuri de COVID-19 în rândul jucătorilor echipei călărășene, care va fi nevoite să amâne și partida din etapa a 12-a cu Dinamo București din 4 decembrie.