LNHM: Mare surpriză în Ștefan cel MareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Sep 2018

LNHM: Mare surpriză în Ștefan cel Mare

Capul de afiș al etapei a 2-a a Ligii Zimbrilor a fost disputa din Ștefan cel Mare dintre Dinamo și SCM Politehnica Timișoara, una în care oaspeții au administrat campioanei prima înfrângere în acest sezon.

Profitând de oboseala acumulată de elevii lui Constantin Ștefan în meciul de EHF Champions League cu Elverum, bănățenii au jucat extraordinar, au pus presiune și au menținut-o chiar și atunci când adversarii lor au revenit pe tabelă. Conducând cu patru goluri în prima repriză, 7:11 în minutul 20, timișorenii au fost egalați până la pauză, însă au avut puterea de a rezista în ofensivă și de a se detașa pe final de meci și la patru goluri, 26:30, cu două minute înainte de final. Revenirea de pe final a dinamoviștilor nu a putut restabili egalitatea astfel încât jucătorii pregătiți de Pero Milosevic se întorc pe Bega cu toate cele trei puncte.

Marcatorii Politehnicii au fost Marjanovic - 11, Dragas - 7, Sadoveac - 5, Fenici - 4, Cîmpan - 2, Milosevic, Pribanic - câte un gol, în timp ce pentru Dinamo principalii marcatori au fost Gavriloaia și Descart cu câte 5 goluri, Bannour și Kuduz cu câte 4.

Steaua s-a impus fără emoții la Chiajna în fața celor de la CSM Bacău, echilibrul fiind rupt după primele 20 de minute ale jocului. Elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au distanțat de la 10:10 până la 15:12 scorul pauzei, iar în prima jumătate a reprizei secunde au mărit ecartul la 8 goluri, 23:15, și l-au gestionat până la final. Pentru militari urmează marți meciul din SEHA League de pe terenul celor de la Vardar, cea mai dificilă deplasare din programul competiției și o adevărată probă a nivelului sportiv în fața unei participante în turneul Final Four al ediției de anul acesta a Velux EHF Champions League și câștigătoarea ediției 2016-2017 a competiției-regină a continentului.

În celelalte meciuri ale zilei, Dobrogea Sud s-a impus mai greu decât spera la Buzău, în timp ce Potaissa și CSM Focșani au făcut scor pe teren propriu cu CSU Suceava, respectiv Universitatea Cluj.