LNHM: Liderul pierde două puncte pe BegaSebastian Tataru / SportPictures.eu
03 Dec 2016

LNHM: Liderul pierde două puncte pe Bega

Meci de mare spectacol pe malurile Begăi între SCM Politehnica Timișoara și HC Dobrogea Sud în capul de afiș al primei etape a returului Ligii Naționale de handbal masculin. Principalii protagoniști au fost portarii celor două echipe, macedoneanul Zlatko Daskaloski pentru gazde și sârbul Dane Sijan pentru dobrogeni, care au limitat proporțiile scorului și au încântat asistența cu parade de efect.

Timișorenii au condus o singură dată pe tabelă, cu 1:0 în minutul 2, după care cursul jocului a fost condus de elevii lui Djordje Cirkovic, însă soarta partidei a fost decisă de arbitrii întâlnirii în ultimele trei minute de joc. O eliminare la Angelovski și un 7 metri transformat de Simovic au redus diferența pe tabelă la un singur gol 18:19 în minutul 58. A urmat o perioadă gestionată bine de oaspeți, care au reușit să facă față inferiorității, însă arbitrii au ieșit din nou la rampă cu două secunde înainte de final când au acordat cartonaș albastru lui Crnoglavac atunci când cronometrul era oprit pentru un contact cu un jucător al gazdelor. Aruncarea de la 7 metri a fost transformată de Simovic, stabilindu-se scorul final, o remiză care le pune dobrogenilor în pericol poziția de lider.

Aflați în urma lor cu două puncte, Dinamo va juca mâine la Satu Mare o partidă în care sunt favoriții hârtiei, dar nu uită că în partida tur gazdele le-au dat mari bătăi de cap în Ștefan cel Mare. În celelalte partide ale zilei, Potaissa a trecut fără probleme de HC Vaslui, HC Odorhei s-a impus după un final încins cu HC Adrian Petrea Reșița, iar CSU Suceava a întors rezultatul de la pauză și s-a impus pe terenul ultimei clasate CSM Făgăraș.