LNHM: Final dramatic la CălărașiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Mar 2017

LNHM: Final dramatic la Călărași

Partidă încinsă la Călărași, acolo unde AHC Dunărea a primit vizita celor de la Dinamo București, campioana en-titre și liderul detașat al ierarhiei Ligii Naționale de handbal masculin. Trupa pregătită de Adrian Petrea este în luptă cu Steaua și CSU Suceava pentru ultimul loc ce duce în play-off și de aceea orice punct obținut în înfruntarea de astăzi cântărește imens.

Gazdele au avut o primă repriză superioară alb-roșiilor, conducând chiar și la cinci goluri cu 10:5, în timp ce campioana a debutat mai bine în repriza secundă, în care după 16:14 la pauză au trecut pentru prima dată la conducere 18:19 în minutul 39. Avantajul minim a fost menținut de Dinamo până spre final, ultimul minut fiind însă al călărășenilor care au egalat din 7 metri cu doar cinci secunde înainte de ultima sirenă.

Punctul obținut o menține pe Dunărea pe locul 8, CSU Suceava urmând-o pe 9 cu un punct mai puțin, 24. Sucevenii au învins pe teren propriu pe Steaua, roș-albaștrii alunecând încă o poziție, pe 10, cu 23 de puncte și au un program până la finalul sezonului regulat alcătuit din patru adevărate finale: vor juca acasă cu HC Dobrogea Sud, la Călărași, pe teren propriu cu HC Vaslui și vor încheia în deplasare la Dinamo.

Vasluienii au rămas pe locul 7 cu 28 de puncte după înfrângerea suferită la Odorheiul Secuiesc, dar două meciuri ce le stau la îndemână, cu CSM Focșani și CSM Satu Mare, le oferă o altă perspectivă pentru calificarea în play-off.