LNHM: Egal de mare luptă la Târgu JiuMarius Dumbraveanu / Mediafax Foto
10 Oct 2015

LNHM: Egal de mare luptă la Târgu Jiu

Astăzi a avut loc la Târgu Jiu una dintre cele mai echilibrate partide ale etapei cu numărul 9 a Ligii Naționale de handbal masculin. Pe o pantă ascendentă după un început ezitant de sezon, Energia a controlat începutul de partidă în care i-au avut ca adversari pe cei de la Steaua și au condus ostilitățile în primele 20 de minute. Oaspeții au reușit să restabilească egalitatea 10:10 cu 10 minute înainte de finalul primei reprize prin golul lui Florea, apoi Stetsyura a dus pentru prima dată Steaua în avantaj după o aeriană de efect. Dragomir face minuni în poarta oaspeților și blochează încercările de revenire ale gorjenilor, apoi Ghiță Irimescu a readus-o pe Steaua în avantaj în minutul 28, pivotul având timp să se întoarcă pe semicerc sub marcajul larg al lui Șoldănescu. Finalul de repriză i-a găsit în inferioritate numerică pe cei de la Energia după ce Păunică a fost eliminat pentru proteste, dar oaspeții nu au profitat și au încheiat primele 30 de minute cu avantaj minim 12:13.

După pauză steliștii au reușit treptat să pună distanță față de gorjeni și au condus la patru goluri (17:21) la jumătatea reprizei secunde, managerul stelist Andrei Cian făcându-și datoria și în teren și înscriind primul său gol în partidă. Energia a revenit însă la un gol în spatele Stelei cu al șaptelea gol înscris de Țuțu, apoi Nistor a adus egalarea la 22 după o aruncare de la 7 metri. Era minutul 21, însă o eliminare le-a stăvilit elanul gazdelor și le-a permis elevilor lui Ovidiu Mihăilă să se detașeze din nou la două lungimi. Fostul stelist Nistor are o serie de trei goluri și restabilește egalitatea 25:25 în minutul 27, după care oaspeții se precipită și ratează, Cian este eliminat cu două minute și jumătate înainte de final și Nistor transformă al patrulea său gol din 7 metri pentru a-și readuce echipa în avantaj. În faza imediat următoare Țuțu este eliminat și el, apoi Florea mărește suspansul restabilind egalitatea de la 7 metri. Acatrinei face pași și cu 40 de secunde înainte de final mingea revine roș-albaștrilor, moment în care antrenorul Stelei cere un time-out pentru a stabili schema de atac, pusă apoi în practică și finalizată de Szoke. Din înaltul balconului, Bozo Rudici, încă neinstalat oficial la Energia din cauza întârzierii finalizării actelor, supraveghează time-out-ul echipei sale și apoi râde cu un ochi pentru lovitura de la 7 metri obținută de Nistor în ultima secundă, dar plânge cu celălalt pentru accidentarea acestuia. Dediu își asumă responsabilitatea execuției și înscrie golul care aduce un punct important Energiei și le suflă de sub nas o victorie mult dorită de bucureșteni.

Într-o altă partidă a zilei, timișorenii au stricat media călărășenilor și i-au învins la malul Dunării într-un meci pe care l-au controlat pe tot parcursul său.

Iată rezultatele meciurilor disputate în runda cu numărul 9:

Marți, 6 octombrie

CS HC Adrian Petrea Reşiţa - CSM Bucureşti  23:27 (12:13)

Sâmbătă, 10 octombrie

AHC Dunărea Călăraşi - CSU Poli Timişoara  24:29 (11:14)

ACS Energia Tg. Jiu - Steaua Alexandrion Bucureşti  27:27 (12:13)

Mîine vor avea loc partidele CSM Focşani 2007 - AHC Potaissa Turda și CSU Danubius Galaţi - CSM Ploieşti, miercuri 14 octombrie se va disputa meciul HC Vaslui - HCM Minaur Baia Mare, iar joi, 15 octombrie, întîlnirea Dinamo Bucureşti - HC Odorhei va închide etapa a 9-a a ligii.