LNHM: Dunărea administrează a treia înfrângere campioaneiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Dec 2018

LNHM: Dunărea administrează a treia înfrângere campioanei

Ultimul meci al etapei cu numărul 12 și primul din programul ultimei runde a turului Ligii Naționale de handbal masculin s-au disputat astăzi la Călărași și respectiv București.

Dunărea Călărași își continuă seria evoluțiilor bune sub bagheta tehnicianului ucrainean Sergei Bebeshko și s-a impus după ce a câștigat ambele reprize contra campioanei Dinamo București, recent calificată în play-off-ul Velux EHF Champions League. Portarul Șelaru și coordonatorul de joc Hanțaru, autor a 9 goluri, au fost principalii remarcați în tabăra gazdelor, în timp ce dinamoviștii au fost discreți la nivelul intervențiilor portarilor, iar Descat a fost cel mai bun marcator cu 7 reușite.

CSM București a trecut peste înfrângerea suferită la Constanța și a învins în derby-ul de clasament disputat în sala Rapid pe ocupanta locului 3, SCM Timișoara, cu 22:20 (10:8). În avantaj pe tabelă în majoritatea timpului, ”tigrii” s-au văzut egalați la 20 în minutul 55 și s-au impus prin golurile înscrise de Onyejekwe și Ramba pentru a reveni pe prima poziție a ierarhiei cu 31 de puncte.