LNHM: Dobrogenii mai trec peste un valSorin Pană / SportPictures.eu
26 Oct 2016

LNHM: Dobrogenii mai trec peste un val

În derby-ul etapei a 10-a a Ligii Naționale de handbal masculin, HC Dobrogea Sud a învins la Constanța pe CSA Steaua București, echipă ce înregistrase un crescendo în ultimele trei partide disputate, pe care le-a și câștigat și a urcat pe locul 5.

Chiar dacă au avut inițiativa și s-au aflat la conducere pe tabelă până în minutul 27 al primei reprize, steliștii au intrat la pauză cu un gol în minus, pentru ca în primele șase minute de la reluare gazdele să se distanțeze la 5 lungimi (18:13). Ecartul s-a menținut până la final, consfințind cea de-a noua victorie a dobrogenilor, pentru care Cutura a fost din nou vioara întâi cu 6 goluri marcate.

În celelalte partide ale zilei, campioana Dinamo a defilat la Vaslui, ”tigrii” de la CSM București au bifat o victorie scontată la Făgăraș, Potaissa adâncește criza celor de la HC Adrian Petrea Reșița învingându-i pe cărășeni chiar la ei acasă, iar sucevenii au continuat seria victoriilor de pe teren propriu cu CSM Satu Mare ca oaspeți. În ultima partidă a zilei, poate cel mai tensionat și echilibrat, HC Odorhei a trecut de SCM Politehnica Timișoara după un final electrizant în care bănățenii au fost aproape de a anula o diferență de 5 goluri, dar Andras Szasz a înscris golul care a consfințit victoria gazdelor cu 9 secunde înainte de final.