LNHM: Dinamo și-a luat revanșa pentru eliminarea din cupăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Mar 2019

LNHM: Dinamo și-a luat revanșa pentru eliminarea din cupă

Într-o partidă ce face parte din programul etapei a 23-a a Ligii Naționale de handbal masculin, Dinamo a învins Steaua în sala din Ștefan cel Mare și și-a luat revanșa pentru înfrângerea suferită în turneul Final Four al Cupei României disputat la Focșani.

Partida a fost controlată încă din start de elevii lui Constantin Ștefan, impulsionați de galeria venită în număr mare să își susțină favoriții în ”eternul derby”, care s-au distanțat de la 9:8 în minutul 15 la 17:10 cu trei minute înainte de pauză, steliștii reușind să mai înscrie de două ori până la intrarea la cabine.

Alb-roșiii au controlat și startul reprizei secunde reușind să se distanțeze la +9 pe tabelă, 23:14, după 10 minute scurse. Steliștii au refăcut ecartul de 5 goluri, dar gazdele nu le-au permis să se apropie mai mult și au încheiat partida cu 34:29.

Komogorov, cu 8 goluri și Descat, cu 6, au fost principalii marcatori ai gazdelor, în timp ce pentru Steaua Grbovic a înscris de 7 ori, iar Florea de 6 ori.

Cu acest rezultat, Dinamo urcă pe ultima treaptă a podiumului cu 48 de puncte, în timp ce Steaua rămâne pe 6 cu 44 de puncte.