LNHM: Dinamo învinge la limită în ”eternul derby”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Mar 2020

LNHM: Dinamo învinge la limită în ”eternul derby”

CSA Steaua a ținut piept campioanei Dinamo în derby-ul disputat în sala din Ștefan cel Mare, însă gazdele s-au impus la limită după un final mai bun.

”Eternul derby” a avut un debut inedit, ambele echipe alegând să nu joace mingea în primul minut al partidei ca formă de protest la măsurile recent anunțate de federație cu privire la numărul de jucători străini ce pot face parte din loturile echipelor participante la Liga Zimbrilor. Oaspeții s-au aflat la conducere pe tabelă în mare parte a primei reprize, pentru ca pe finalul acesteia elevii lui Constantin Ștefan să revină și să intre cu avantaj minim la cabine.

Kuduz a mărit avantajul gazdelor la trei lungimi în startul reprizei secunde, steliștii fiind chiar nevoiți să vină din urmă de la -4, 21:17, cu 7 minute înainte de final și au reușit să înscrie ultimul gol al partidei pe secundele de final, tabela înghețând la 23:22 în favoarea gazdelor.

Dinamo revine pe prima poziție cu 49 de puncte din 19 meciuri, fiind urmată de Potaissa cu 47 de puncte din 20 de meciuri. Turdenii s-au impus în duelul echipelor de pe podium contra celor de la Minaur, în timp ce pe locul 4 se menține Dobrogea Sud, constănțenii fiind la egalitate de puncte, 39, cu CSM București.