LNHM: Dinamo câștigă în epilogul etapeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Mar 2019

LNHM: Dinamo câștigă în epilogul etapei

Dinamo a învins Potaissa în ultima partidă a rundei cu numărul 22 a Ligii Naționale de handbal masculin. Elevii lui Constantin Ștefan s-au impus cu 33:31 (16:17) după un meci început ezitant, în care ardelenii au intrat la pauză în avantaj datorită portarului Irimuș care a apărat o aruncare de la 7 metri a lui Descat în ultima secundă a reprizei.

Cu un joc mai coagulat în partea a doua a meciului, dinamoviștii și-au apropiat victoria și cele trei puncte obținute îi urcă pe locul 4 cu 45 de puncte și golaveraj mai bun decât Dunărea Călărași, la un punct în urma adversarei de astăzi.

În calculele pentru un loc pe podium intră și Steaua, ocupanta locului 6 cu 44 de puncte care se va prezenta luni în sala din Ștefan cel Mare, însă dinamoviștii se vor mobiliza pentru a-și lua revanșa pentru înfrângerea din semifinalele Cupei României.