LNHM: Dinamo câștigă derbiulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Oct 2015

LNHM: Dinamo câștigă derbiul

Derbiul de tradiție al Ligii Naționale de handbal masculin s-a jucat în această seară în sala Dinamo din Capitală. La capătul unui meci încins gazdele s-au impus la diferență minimă și au trecut temporar la șefia clasamentului.

Începutul de meci le-a aparținut celor de la Dinamo, care s-au detașat rapid la două goluri 3:1, apoi Steaua a întors la 3-5 cu o serie de goluri, însă gazdele reușesc să echilibreze situația și egalează la 6. Treptat, elevii lui Ovidiu Mihăilă au cedat inițiativa și au mers la cabine conduși cu trei goluri, în repriza a doua ei reușind să se apropie pe final de Dinamo, dar efectivul diminuat nu le-a permis să reziste unui final de meci tensionat.

În celelalte meciuri ale zilei, gorjenii au mai adăugat trei puncte după victoria decisă în repriza secundă a meciului cu CSM Ploiești și încearcă să se extragă din subsolul clasamentului, zonă care nu le-a fost familiară sezonul trecut, iar într-o altă partidă vasluienii au obținut a doua victorie consecutivă, în același timp și foarte importantă deoarece a fost obținută în fața unei contracandidate la locurile de play-off.

Iată rezultatele meciurilor disputate în runda cu numărul 11:

CS HC Adrian Petrea Reşiţa - CSU Poli Timişoara  20:19 (10:9)

ACS Energia Tg. Jiu - CSM Ploieşti  27:22 (12:12)

HC Vaslui -  AHC Potaissa Turda  32:23 (13:11)

Dinamo Bucureşti - Steaua Alexandrion Bucureşti  26:25 (14:11)

Duminică vor avea loc partidele HC Odorhei - CSM Bucureşti și CSU Danubius Galaţi - CSM Focşani 2007, în timp ce meciul AHC Dunărea Călăraşi - HCM Minaur Baia Mare a fost programat pentru miercuri, 11 noiembrie.