LNHM: ”Delfinii” înving după un final dramaticSportPictures.eu
23 Sep 2018

LNHM: ”Delfinii” înving după un final dramatic

Meci dramatic în sala Sporturilor din Constanța între HC Dobrogea Sud și Dunărea Călărași în urma căreia echipa gazdă a obținut a doua victorie din campionat și prima pe teren propriu.

Elevii lui Zvonko Sundovski au luptat din răsputeri pentru a recupera handicapul de cinci goluri înregistrat la pauză, 11:16, și au reușit egalarea cu opt minute înainte de final prin Nistor, 24:24. Tot aripa dreapta a constănțenilor a mai înscris de două ori pentru a-și duce echipa în avantaj pentru prima dată în meci în minutul 54, apoi Nikolic a făcut 27:25, golul lui Broască reaprinzând speranța călărășenilor în secundele de final. Ratarea lui Cutura singur cu portarul călărășenilor le-a dat mingea oaspeților, însă ultimul atac a rămas fără rezultat.

27:26 pentru HC Dobrogea Sud, care se va deplasa etapa viitoare la Baia Mare, în timp ce Dunărea va primi la Călărași vizita timișorenilor, ambele partide anunțându-se extrem de interesante.