LNHM: Călărășenii provoacă surpriza la TurdaEmil Vasilescu / SportPictures.eu
22 Nov 2018

LNHM: Călărășenii provoacă surpriza la Turda

Etapa a 11-a a Ligii Zimbrilor a continuat joi cu două partide și, la fel ca și cele disputate ieri, s-au încheiat cu victoria echipelor oaspete. Dacă pentru jocul de la Cluj succesul celor de la CSU Suceava era întrucâtva previzibil, gazdele de la Universitatea bifând înfrângeri pe linie până acum, partida din sala ”Gheorghe Barițiu”, capul de afiș al rundei, era o întâlnire deschisă, cu un avantaj de partea gazdelor de la Potaissa.

Turdenii au început mai bine partida și conduceau cu 11:7 în minutul 21, o evoluție pe placul propriilor suporteri. Călărășenii au început să își impună punctul de vedere pe finalul primei reprize și s-au apropiat până la pauză la o singură lungime, 15:14, pentru ca la capătul primelor zece minute de din partea a doua a jocului să se consemneze egalitatea pe tabelă, 19:19. Momentul bun al oaspeților a continuat și în minutul 42 conduceau cu 19:21, dar imediat elevii lui Horațiu Gal au revenit la conducere 22:21 și surprinzător au intrat într-o perioadă de șapte minute în care nu au marcat interval în care Dunărea a înscris de șase ori. De la 22:27 turdenii au înscris de trei ori, însă elevii ucraineanului Sergei Bebeshko au gestionat finalul de meci și se întorc acasă cu cele trei puncte ce îi urcă pe locul 4 cu un total de 21, în timp ce Potaissa trece pe 5 cu 20 de puncte.