LNHM: CSM București și CSM Focșani, maxim de puncte după trei etapeMircea Rosca / SportPictures.eu
22 Sep 2018

LNHM: CSM București și CSM Focșani, maxim de puncte după trei etape

CSM București și CSM Focșani și-au trecut în cont a treia victorie din tot atâtea etape profitând de deplasările mai ușoare de la Cluj, respectiv Bacău și s-au plasat în fruntea ierarhiei Ligii Naționale de handbal masculin.

Cele două formații sunt urmate de Potaissa Turda și CSA Steaua, la rândul lor victorioase în meciurile în care au avut calitatea de echipe oaspete. Dacă turdenii au avut o misiune mai simplă la Făgăraș, elevii lui Ovidiu Mihăilă au avut parte de o nouă partidă dificilă la Baia Mare pe care au tranșat-o grație forței grupului și a incontestabilei experiențe date de jocurile din SEHA League. Competiția regională a creat omogenitate în lotul militarilor, dar a și lăsat urme la nivelul lotului, tehnicianul stelist având cel puțin patru absențe notabile. Cu acest mix de avantaje și dezavantaje, Steaua a trăit periculos ultimele minute ale jocului după ce condusese cu patru goluri și și-a asigurat victoria cu un gol al lui Humet cu două minute și jumătate înainte de final ce a dus scorul la 30:32 și i-a împiedict pe jucătorii echipei gazde să atace pentru a restabili egalitatea într-un moment delicat. Pentru Minaur greul l-a dus Alexandru Csepreghi cu 11 goluri, în timp ce pentru roș-albaștri Roșu, Vujic și Grbovic au înscris de câte 6 ori.

Epilogul etapei se va juca la malul mării, acolo unde”delfinii” primesc vizita Dunării Călărași.