LNHM: CSA Steaua forțează înainte de pauză și câștigă contra PotaisseiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Sep 2022

LNHM: CSA Steaua forțează înainte de pauză și câștigă contra Potaissei

Partida din sala Apollo din Capitală dintre CSA Steaua și Potaissa Turda a pus punct etapei a 4-a a Ligii Zimbrilor.

Elevii lui Ovidiu Mihăilă au apăsat pe accelerație în finalul primei reprize și cu o serie de 6 goluri s-au distanțat de la 9:9 la 15:9, scorul pauzei. Partea secundă a decurs în aceeași notă echilibrată ca primele 23 de minute ale jocului și militarii au obținut a treia victorie din campionat, scor 29:24.

Tot trei victorii au și Minaur Baia Mare și CSM Constanța, protagonistele unui meci electrizant disputat sâmbătă. Gazde ale întâlnirii, maramureșenii au avut în portarul Terekhov omul providențial pentru obținerea victoriei, parada sa la un 7 metri apărat cu câteva secunde înainte de final fiind decisivă.

CSM București a întors scorul de la pauza meciului disputat vineri cu CSM Vaslui tot în sala Apollo și a obținut la rândul său al treilea succes, la fel ca CSM Focșani, care s-a impus la limită pe teren propriu în fața celor de la HC Buzău.

Lider continuă să fie Dinamo cu cinci victorii din tot atâtea meciuri disputate, campioana disputând în devans partida cu CSM Odorheiul Secuiesc din această etapă.