LNHM: Bănățenii se impun la limită după un final dramaticRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Oct 2020

LNHM: Bănățenii se impun la limită după un final dramatic

Astăzi s-au disputat la Sfântu Gheorghe partidele etapei a 8-a, penultima a celui de-al doilea turneu al Ligii Zimbrilor.

Răsturnare de scor impresionantă în ultimele 11 minute ale jocului dintre HC Dobrogea Sud Constanța și SCM Politehnica Timișoara. După ce au avut chiar și +9 pe tabelă, 18:9 în minutul 35, ”delfinii” păreau că se îndreaptă spre o victorie clară și conduceau cu 23:17 în minutul 49, însă până la finalul jocului nu au mai reușit să înscrie. În schimb, bănățenii au înscris la foc automat și cu Sadoveac (8 goluri) și Monteiro (6) în zi mare, au terminat învingători cu 25:23.

Un alt meci interesant a fost cel dintre CSM București și CSA Steaua, ”tigrii” reușind să obțină victoria după o repriză secundă mai bună. Militarii au condus la pauză la o lungime după 30 de minute echilibrate, iar în minutul 39 conduceau cu 18:16, însă CSM a dominat următoarele 10 minute și au întors la 22:18, gestionând pe final de meci avantajul obținut.

Potaissa și Dunărea Călărași s-au impus în disputele cu HC Buzău și respectiv Minaur, la fel ca CSU Suceava în partida cu CSM Bacău, echipă care a revenit în competiție după ce a pierdut patru partide la ”masa verde”.