LNHM: Bănățenii dau lovitura la VasluiMircea Rosca / SportPictures.eu
13 Mai 2017

LNHM: Bănățenii dau lovitura la Vaslui

Cealaltă echipă care va lupta pentru locul 5 alături de HC Odorhei este SCM Politehnica Timișoara, bănățenii obținând victoria în meciul decisiv din deplasare cu HC Vaslui.

Jucătorii lui Pero Milosevic au înclinat balanța în favoarea lor din minutul 9, atunci când tabela indica 4:4, ajungând să aibă un avantaj de 5 goluri, 10:5 în minutul 22. Vasluienii au redus din diferență până la pauză 10:13, dar diferența de cinci lungimi s-a refăcut în minutul 38, 13:18. Ardoarea din jocul elevilor lui Sandu Iacob a încins finalul de meci, dar, după ce au reușit să egaleze la 27 în ultimul minut, cu 34 de secunde înainte de final au primit golul înfrângerii.

Filip Lazarov a fost eroul timișorenilor după ce a înscris golul victoriei și își duce echipa în disputa pentru locul 5, primul meci urmând să se dispute la Odorhei peste două săptămâni, pe 27 mai.