LNHM: A demarat și cea de-a doua semifinalăMircea Rosca / SportPictures.eu
10 Mai 2017

LNHM: A demarat și cea de-a doua semifinală

În primul meci al celei de-a doua semifinale a campionatului Ligii Naționale de handbal masculin AHC Potaissa Turda a învins la limită pe CSM București și abordează cu încredere partida cu numărul 2 programată miercurea viitoare în capitală.

După calificarea fantastică în finala Cupei Challenge, turdenii au avut un joc greu în prima repriză contra ”tigrilor”, care au condus ostilitățile după ce în start gazdele se detașaseră la trei lungimi, 5:2 în minutul 9. Conduși cu 12:10, elevii lui Horaţiu Gal au încheiat primele 30 de minute cu o serie de trei goluri, iar pe parcursul părții secunde s-au distanțat până la patru lungimi 24:20 cu cinci minute înainte de final. Relaxarea din ultimele minute le-a permis oaspeților să reducă din diferență fără a fi periclitat rezultatul final AHC Potaissa Turda – CSM București 28:27 (13:12).

Până la partida de peste o săptămână, cele două echipe se pot reîntâlni în week-end în finala mică sau finala mare a turneului Final Four al Cupei României programat să se dispute în sala ”Olimpia” din Ploiești. Vineri, 19 mai se dispută partida decisivă Dinamo București – HC Dobrogea Sud, scorul general fiind 1-1.

Astăzi s-au disputat cele două meciuri ale etapei a șasea din play-out, prima a returului, în care Steaua s-a impus la Făgăraș și cu 30 de puncte, cu 8 mai mult decât CSM Focșani, echipă aflată pe locul 3, primul care duce la baraj, se poate considera 90% salvată cu trei partide rămase de disputat. Vrâncenii au obținut la rândul lor o victorie prețioasă pe terenul ultimei clasate, CSM Satu Mare, și păstrează vie speranța salvării din moment ce se află la două puncte în spatele celor de la CSU Suceava, dar și cu un joc în plus disputat. Meciul direct dintre cele două, programat etapa viitoare la Focșani, va clarifica în mare măsură situația.

Rezultatele meciurilor etapei a șasea din play-out:

CSM Satu Mare - CSM Focșani 2007  26:29 (14:15)

CSM Făgăraș - CSA Steaua București  19:23 (9:13)

5 CSM Satu Mare 13 1 1 11 312 357 -45 4

Ultima clasată la finalul acestei faze va retrograda direct, iar penultima și antepenultima vor juca în turneul de promovare cu echipele clasate pe locurile 2 și 3 în cele două serii ale Diviziei A.