LNHF: Vâlcencele păstrează avansul față de ”tigroaice”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Ian 2020

LNHF: Vâlcencele păstrează avansul față de ”tigroaice”

Penultima etapă a turului Ligii Florilor și prima a acestui an s-a disputat ieri și astăzi în formulă redusă, datorată neprogramării partidei de la Brașov dintre Corona și SCM Craiova. După pasul greșit din restanța jucată duminică la Buzău, campioana SCM Râmnicu Vâlcea a avut de furcă în prima parte a meciului de la Slobozia, fiind condusă cu două goluri, 14:12 în minutul 24, de antepenultima clasată, însă a preluat inițiativa după pauză și a clarificat situația pe tabelă.

Victoria le-a ajutat pe elevele lui Florentin Pera să își mențină avansul de trei lungimi la vârful clasamentului față de CSM București, ”tigroaicele” impunându-se în meciul din sala Rapid cu formația giuleșteană.

Buzoiencele își mențin avantajul de un punct în duelul cu Gloria Bistrița pentru locul 4, ambele formații având meciuri ușoare cu CSM Slatina, respectiv CSU Cluj-Napoca, în timp ce în sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare Minaur a închis în avantaj jocul cu Dunărea Brăila după un final de meci mai bun.

În ultima partidă din programul rundei, HC Zalău a învins pe teren propriu Măgura Cisnădie și cele două formații au făcut rocada în clasament, sălăjencele urcând pe locul 8.