LNHF: Trei echipe se grupează pentru completarea podiumuluiMircea Rosca / SportPictures.eu
11 Ian 2018

LNHF: Trei echipe se grupează pentru completarea podiumului

Statu-quo în careul fruntaș al Ligii Florilor, așa cum este denumită Liga Națională de handbal feminin, după încheierea etapei a 11-a, prima a acestui an. Campioana CSM București a câștigat un meci complicat în deplasarea de la Zalău și continuă să aibă randament maxim în competiția internă, situându-se la o distanță confortabilă, 9 puncte, de urmăritoarea sa HCM Rm. Vâlcea.

În sala ”Traian”, vâlcencele au avut în coordonatorul de joc Irina Glibko cea mai bună jucătoare a partidei cu CSM Roman, cu 9 reușite, și cu această victorie se mențin în fruntea plutonului de trei echipe care se luptă pentru celelalte două poziții ale podiumului. Celelalte două, SCM Craiova și CS Măgura Cisnădie au învins la rândul lor, oltencele pe teren propriu într-un meci ce ar fi trebuit să fie mai simplu cu Rapid, echipă care primise 130 de goluri în celelalte 4 deplasări anterioare. Cu toate acestea, la pauză elevele lui Vasile Mărgulescu au intrat cu un handicap minim, însă startul reprizei secunde a aparținut gazdelor care s-au desprins de la 13:12 la 21:13 în primul sfert de oră și au lămurit necunoscuta câștigătoarei. Cisnădiencele au obținut un succes important în duelul regional de la Bistrița și cu 22 de puncte încheie careul fruntaș, în timp ce brăilencele au câștigat un meci de mare intensitate la Brașov și s-au apropiat la un punct în spatele Coronei.