LNHF: ”Tigroaicele” trec pe prima poziție Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Ian 2019

LNHF: ”Tigroaicele” trec pe prima poziție

Ultima etapă a turului Ligii Naționale de handbal feminin și-a disputat jumătate din partide. Începută miercuri cu victoria la pas a Măgurei Cisnădie pe teren propriu cu studentele clujene, runda a continuat astăzi cu două întâlniri ce se anunțau interesante.

În sala Rapid din Capitală, CSM București a început mai greu partida cu Minaur Baia Mare, elevele lui Costică Buceschi menținând echilibrul în primele 10 minute până la scorul de 5:5, după care ”tigroaicele” s-au dezlănțuit. În minutul 21 tabela indica 15:6 pentru gazde, care au menținut un avantaj confortabil până la final. Radicevic a fost omul-cheie al meciului pentru CSM București cu 11 goluri înscrise, în urma acestui rezultat ”tigroaicele” trecând pe primul loc la egalitate de puncte cu SCM Rm. Vâlcea, care va juca duminică meciul din această etapă.

Minaur rămâne pe locul al patrulea al ierarhiei cu 19 puncte, însă distanța față de urmăritoarele de la HC Zalău s-a diminuat la două lungimi după ce elevele lui Gheorghe Tadici au învins pe teren propriu Corona Brașov. Cele două formații au făcut o rocadă în clasament, zălăuancele devansând echipa brașoveană cu un punct. Corona și Măgura Cisnădie au un meci mai puțin disputat deoarece și-au amânat pentru 27 februarie partida din etapa a 12-a.