LNHF: ”Tigroaicele” trec cu brio testul din BănieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Ian 2019

LNHF: ”Tigroaicele” trec cu brio testul din Bănie

Penultima etapă a turului Ligii Naționale de handbal feminin a continuat astăzi cu blockbuster-ul de la Craiova dintre gazdele de la SCM și campioana CSM București.

Venite după o înfrângere usturătoare suferită în Spania în Cupa EHF, elevele lui Bogdan Burcea nu și-au putut reface moralul înaintea unui meci capital în competiția europeană contra celor de la HC Podravka Vegeta. ”Tigroaicele” s-au aflat permanent la conducerea ostilităților din polivalenta din Bănie, un merit important pentru acest lucru avându-l prestația portăriței Jelena Grubisic ce le-a premis coechipierelor sale să se desprindă la 7:3 la jumătatea primei reprize și apoi la 15:10 la pauză.

Distanța de pe tabelă a crescut până la 7 goluri, 20:13 în minutul 42, pentru ca Hagman să stabilească diferența maximă din joc în minutul 58, 28:20. Echipa oaspete s-a impus în cele din urmă cu 28:22 (15:10), principalele marcatoare ale formației pregătite de Dragan Djukic fiind Lekic și Lazovic cu câte 5 goluri, în timp ce pentru SCM Craiova Fachinello a contribuit cu 6 goluri.

Cu această victorie importantă, CSM București face 30 de puncte și se menține la distanță de trei puncte de liderul SCM Rm. Vâlcea, în timp ce SCM Craiova rămâne pe locul 7 cu 15 puncte.