LNHF: ”Tigroaicele” remizează sub TâmpaSabin Malisevschi / SportPictures.eu
06 Nov 2019

LNHF: ”Tigroaicele” remizează sub Tâmpa

La numai o zi după prima înfrângere suferită de campioana SCM Rm Vâlcea, ocupantele locurilor 2 și 4 s-au întâlnit la Brașov pentru un meci din cadrul etapei cu numărul 10 a Ligii Florilor.

Aflate la două puncte în urma liderului, jucătoarele de la Corona nu au putut trece de CSM București, ”tigroaicele” arătând caracter după ce au revenit de la -6 pe tabelă, 22:16 în minutul 40 și numai o inexactitate în atac le-a împiedicat să ia conducerea în ultimul minut și să încheie victorioase. Cu Cristina Neagu în teren și principală marcatoare a formației sale cu 9 reușite, elevele lui Adrian Vasile au ratat o șansă importantă de a se apropia la numai trei lungimi în spatele campioanelor și în același timp le-au împiedicat pe brașovence să preia șefia campionatului.

Corona are 23 de puncte și va evolua etapa viitoare pe teren propriu cu AHCM Unirea Slobozia, în timp ce vâlcencele primesc vizita jucătoarelor de la Minaur, o formație incomodă.

În celelalte partide ale zilei, Măgura Cisnădie a învins în deplasare pe Rapid, iar într-un meci restanță din etapa a 8-a SCM Craiova a simțit din nou gustul victoriei după trei înfrângeri consecutive depășind în Bănie pe CSM Slatina.