LNHF: ”Tigroaicele” deschid anul cu o victorieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Ian 2017

LNHF: ”Tigroaicele” deschid anul cu o victorie

Caravana handbalului feminin și-a reluat parcursul astăzi cu ultimul meci al etapei a 11-a a Ligii Naționale, partida din Capitală dintre CSM București și CSM Unirea Slobozia.

Campioana a avut la discreție jocul disputat în sala Rapid după ce au trecut peste startul curajos al echipei oaspete, care conducea cu 2:0 după două minute și jumătate de la primul fluier prin golurile reușite de Pătuleanu și Ilie. Gullden a fost cea care a pornit motorul ”tigroaicelor”, intrate la pauză cu un avantaj de patru goluri 17:13, mărit apoi la opt lungimi 23:15 în minutul 38. Ajunse la o distanță confortabilă, gazdele au redus turația și au încheiat primul meci al anului cu scorul de 32:25.

Aurelia Brădeanu, autoare a 9 goluri, a fost cea mai prolifică marcatoare a campioanei, în timp ce pentru CSM Unirea Slobozia Pătuleanu a înscris de 6 ori. Rezultatul consolidează poziția de lider a celor de la CSM București, cu 30 de puncte din 11 partide, în timp ce ialomițencele rămân cu 5 puncte pe penultimul loc al ierarhiei, urmând ca duminică să primească vizita celor de la CSU Danubius Galați pentru meciul din etapa a 12-a.