LNHF: Surpriză în BănieMircea Roșca / SportPictures.eu
28 Oct 2018

LNHF: Surpriză în Bănie

Gloria Bistrița a detonat bomba în Bănie depășind SCM Craiova după o repriză secundă foarte bună. Intrate cu avantaj minim la pauză după ce au revenit de la 6:3 la 7:8, bistrițencele s-au distanțat la +4 pe tabelă în primele 7 minute ale celei de-a doua jumătăți a partidei, când scorul era 11:15. Mult așteptata revenire a elevelor lui Bogdan Burcea, încă sub suspendare după incidentele de la Cisnădie din etapa a 4-a, nu s-a produs și bistrițencele cu Maria Almudena Rodriguez în mare formă, autoare a 9 goluri în această partidă, s-au distanțat la 5 goluri, 16:21, cu 7 minute înainte de final și au încheiat partida la adăpostul avantajului.

Îngrijorătoare nu este înfrângerea în sine, ci forma pe care oltencele au etalat-o din perspectiva dublei întâlniri din Cupa EHF cu Borussia Dortmund.

Surpriză poate fi considerat și scorul înregistrat ieri în sala Rapid, acolo unde CSM București a învins Măgura Cisnădie la 17 goluri diferență. ”Tigroaicele” au început în forță și s-au distanțat la 9:2 în primele 10 minute pentru ca diferența să crească treptat, Cristina Neagu trecându-și în cont 11 goluri.

Cu succesul de la Brăila, SCM Rm. Vâlcea își conservă prima poziție în fața celor de la CSM București, în timp ce Corona, prin victoria de la Buzău, trece pe ultima poziție a clasamentului în locul Măgurei Cisnădie.

Minaur adună punct cu punct și după duelul de ieri de pe teren propriu cu CSM Slatina trece pe locul 5 în fața craiovencelor. La polul opus al clasamentului, chiar dacă au condus la pauză în meciul de la Galați, CSM Roman a părăsit învinsă orașul de pe Dunăre și rămâne fără punct obținut în 7 etape, la fel ca și U Cluj, ”șepcile roșii” fiind protagonistele unei partide cu 70 de goluri înscrise la Zalău.