LNHF: SCM Craiova câștigă derby-ul OltenieiMircea Rosca / SportPictures.eu
30 Apr 2017

LNHF: SCM Craiova câștigă derby-ul Olteniei

SCM Craiova încheie campionatul Ligii Naționale de handbal feminin cu o victorie pe terenul celor de la HCM Râmnicu Vâlcea și se clasează pe locul 4 la diferență minimă de câștigătoarea medaliilor de bronz, HC Zalău.

Partida din sala ”Traian” a fost dominată de oaspete încă din startul său, elevele lui Bogdan Burcea conducând chiar și cu 4 goluri, 4:8 în minutul 11 sau 8:12 în minutul 19, dar gazdele au revenit până la finele primelor 30 de minute și au redus din diferență intrând la pauză cu un handicap de două goluri 14:16.

Pe parcursul reprizei secunde craiovencele s-au distanțat permanent pe tabelă, jucătoarele pregătite de antrenorul Gheorghe Sbora fiind nevoite să accepte în cele din urmă o înfrângere cu 11 goluri.

La succesul celor de la SCM Craiova a contribuit extrema dreapta Zeljka Nikolic, sârboaica înscriind 8 goluri, fiind urmată de Cristina Zamfir cu 6 reușite. Cu un total de 186 de goluri înscrise, interul stânga al SCM-ului și al echipei naționale și-a adjudecat trofeul de golgheter al campionatului.

Mâine se va juca ultima partidă a ediției de campionat, CS Măgura Cisnădie - HC Dunărea Brăila, iar miercuri și joi se vor disputa partidele optimilor de finală ale Cupei României.