LNHF: Rezultat previzibil la Rm Vâlcea, aproape de surpriză la GalațiAFP / Mediafax Foto
27 Ian 2019

LNHF: Rezultat previzibil la Rm Vâlcea, aproape de surpriză la Galați

Liderul SCM Râmnicu Vâlcea a bifat încă o victorie în parcursul său impecabil în competiția internă atingând acum borna cu numărul 13.

SCM Gloria Buzău a fost ”victima” de astăzi a echipei pregătite de Florin Pera, dar au intrat în meci cu curaj și de la 2:0 pentru gazde au întors la 2:4 în minutul 10. Afrontul nu a fost acceptat de Dumanska și colegele ei, care au accelerat treptat și s-au distanțat pe tabelă pentru o victorie lejeră la șapte lungimi distanță.

Vâlcencele refac distanța de trei puncte față de CSM București și etapa viitoare vor primi vizita unei formații ambițioase, Minaur Baia Mare, care astăzi a trăit periculos în meciul disputat în deplasare cu CSM Galați. Ultima clasată a dat emoții băimărencelor, fiind aproape de a da o lovitură serioasă unei echipe aflate în lupta pentru un loc de cupe europene. Conduse cu 1:5 după primele 10 minute de joc, gazdele au avut o revenire foarte bună și după ce au egalat în numai cinci minute, au intrat în avantaj de două goluri la pauză, 10:8. Echilibrul s-a păstrat pe parcursul reprizei secunde până la 17:17 cu cinci minute înainte de final, dar golurile lui Lisewska și Burlachenko au adus liniștea în rândul formației băimărene.

Cu acest rezultat, Minaur urcă pe locul 4 cu 22 de puncte din 13 partide disputate, cu trei puncte mai mult decât Corona, brașovencele având o misiune simplă pe teren propriu în compania studentelor clujene.