LNHF: Remiză în epilogul campionatuluiMircea Rosca / SportPictures.eu
01 Mai 2017

LNHF: Remiză în epilogul campionatului

Astăzi s-a pus punct ediției 2016-2017 a campionatului Ligii Naționale de handbal feminin. La Cisnădie vicecampioana HC Dunărea Brăila a obținut a doua remiză în cele 22 de meciuri disputate după o partidă echilibrată.

Gazdele de la Măgura s-au ținut aproape de elevele lui Constantin Buceschi, cele care au dictat ritmul primei reprize și care au condus multă vreme la trei lungimi, însă pe final au fost nevoite să facă față revirimentului cisnădiencelor. După ce au început repriza secundă cu un avantaj minim, brăilencele s-au văzut conduse pe tabelă în minutul 35 cu 16:15, însă au revenit la conducere cu două goluri în minutul 43, 18:20. Jucătoarele pregătite de Alexandru Weber nu au cedat și au revenit la conducere pe final de meci, diferența minimă fiind anulată permanent de echipa oaspete, cea care a și înscris ultimul gol al partidei din 7 metri prin Diana Axinte, stabilind scorul final 27:27.

Pentru Măgura Cisnădie Ada Moldovan a înscris 11 goluri, în timp ce pentru brăilence Eliza Buceschi și Gabriela Perianu au înscris câte 6 goluri. Cele două formații se vor reîntâlni joi la Brăila într-o înfruntare care va conta pentru optimile de finală ale Cupei României.