LNHF: Ploieștencele înving și urcă pe locul 5Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Ian 2016

LNHF: Ploieștencele înving și urcă pe locul 5

Ultimele două partide ale celei de-a treia etape a Ligii Naționale de handbal feminin s-au încheiat cu victorii ale gazdelor. În Bănie, SCMU Craiova s-a impus în ambele reprize ale întâlnirii cu tinerele jucătoare vâlcene și au urcat în clasament, egalând la puncte – 26 – echipa din Roman.

Cele două au fost depășite de ploieștence, care cu 27 de puncte au trecut pe locul 5. Elevele croatului  Neven Hrupec au învins în această seară HC Zalău în sala sporturilor Olimpia din Ploiești după un meci deloc ușor. Conduse la pauză cu patru goluri, zălăuancele au avut în repriza a doua o perioadă de aproape 8 minute în care nu au înscris, dar au reușit să revină treptat până la jumătatea reprizei (18:14) și să recupereze terenul pierdut. Ajunse la două goluri în spate (19:17), jucătoarele pregătite de Gheorghe Tadici au avut o dublă superioritate numerică, dar Dmitrovici a înscris un gol important, de moral, pentru gazde și a deschis o nouă perioadă de superioritate a echipei sale. Portărița Ana Maria Inculeț a făcut minuni în poarta zălăuană, ofensiva ploieștencelor a început să dea rateuri, Constantinescu înscrie pe bandă pentru oaspete (10 reușite) și cu un minut înainte de final diferența pe tabelă era de două goluri – 22:20. Nu s-a mai înscris și ploieștencele își trec în cont a opta victorie.