LNHF: Oltencele își iau revanșa pentru eliminarea din cupăBogdan Danescu / SportPictures.eu
23 Feb 2019

LNHF: Oltencele își iau revanșa pentru eliminarea din cupă

Începută marți cu victoria campioanei CSM București contra celor de la Dunărea Brăila, etapa cu numărul 17 a Ligii Naționale de handbal feminin a continuat astăzi cu alte trei partide.

La Bistrița, gazdele au controlat ultimul sfert de oră și au reușit să-și apropie victoria după ce în prima parte a jocului CSM Slatina avea +6 pe tabelă, 3:9 și 5:11, rezultatul menținându-le pe gazde pe locul 6 cu un total de 24 de puncte. Bistrițencele au cu un punct mai puțin decât Corona, învingătoare la malul Dunării cu CSM Galați, formație rămasă cu o singură victorie în campionat și cu Alexandrina Soare nou instalată pe banca tehnică.

În cea mai echilibrată întâlnire a zilei, un duel al echipelor participante în grupele Cupei EHF, SCM Craiova și CS Măgura Cisnădie au oferit un meci de bună factură tehnică în Bănie, în finalul căruia gazdele s-au impus la două goluri diferență, Rădoi aducând liniștea pentru trupa condusă de Bogdan Burcea cu un gol în ultimele secunde. După ce luni au pierdut partida din Cupa României disputată la Cisnădie, oltencele au pornit bine jocul, dar și-au făcut greu finalul de partidă după ce pe aproape întregul parcurs al reprizei secunde au condus cu 3 goluri pe tabelă. Elevele lui Alexandru Weber s-au apropiat la un gol cu un minut rămas de jucat, dar oltencele au gestionat bine situația și au obținut a șaptea victorie în campionat trecând peste HC Zalău care va evolua mâine contra celor de la SCM Râmnicu Vâlcea..