LNHF: Oltencele au îmblânzit ”tigroaicele”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Mar 2018

LNHF: Oltencele au îmblânzit ”tigroaicele”

SCM Craiova a pus capăt unei perioade de un an și jumătate de invincibilitate în plan intern al campioanei CSM București în seara aceasta cu o victorie în Bănie.

Elevele lui Bogdan Burcea au trecut peste amărăciunea înfrângerii pe teren propriu cu Lada Togliati și s-au mobilizat exemplat în partida cu ”tigroaicele”, mai ales în ultimele 10 minute ale jocului. Conduse cu 18:16 cu 13 minute înainte de ultima sirenă, oltencele au trecut în avantaj pentru prima dată pe tabelă 19:18 în minutul 52 pentru a se distanța la trei goluri 22:19 când mai erau 45 de secunde de joc.

Valentina Ardean-Elisei cu 6 goluri și Andreea Pricopi cu 5 au fost principalele realizatoare ale gazdelor, în timp ce Cristina Neagu și Nathalie Hagman, fiecare câte 5 reușite, au fost cele mai importante guri de tun ale campioanei. Chiar dacă titlul nu este pus sub semnul întrebării, forma manifestată de ”tigroaice” în ultimele partide din campionat și din Champions League nu este îmbucurătoare din perspectiva sferturilor de finală ale competiției europene, în timp ce pentru oltence succesul de astăzi poate reprezenta un declic ce poate duce la un rezultat mare la Togliati, unde au de recuperat un handicap de două goluri.

În celălalt meci al zilei din etapa a 19-a, CSM Bistriţa a învins pe teren propriu HC Zalău după ce la pauză scorul era egal 9. Rezultatul consolidează locul 5 pentru bistrițence, care au 6 puncte față de echipa pregătită de Gheorghe Tadici, dar și un meci mai mult disputat. Într-un meci restanță din etapa a 18-a cu efecte asupra configurației din subsolul clasamentului, Danubius Galaţi a câştigat pe teren propriu jocul cu Rapid, scor 24:20 (13:8), într-o restanţă din etapa a 18-a.