LNHF: Obiectiv atins pentru campioaneAlexandru Hojda / Mediafax Foto
28 Sep 2015

LNHF: Obiectiv atins pentru campioane

În ultimul meci al etapei cu numărul 7 al Ligii Naționale de handbal feminin, sub Tâmpa s-au întâlnit Corona și CSM București. Venite cu un nou antrenor, danezul Kim Rasmussen, prezentat cu fix o săptămână în urmă, campioanele nu concepeau să plece de pe terenul Coronei fără cele trei puncte care le readuceau la egalitate cu rivalele de la HCM Baia Mare. În ceea ce le privește pe gazde, echipa antrenată de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece revenea în fața suporterilor după sincopa cu CSM Ploiești și doreau să le ofere suporterilor bucuria unei victorii de orgoliu în fața bucureștencelor.

Conduse bine în teren de nou-venita Cartaș și de Zamfir, brașovencele au izbutit să se detașeze chiar la 3 goluri în prima repriză, dar forcing-ul pe finalul celor 30 de minute le-a adus pe oaspete în avantaj la pauză, 14:13. Jucătoarele de la CSM au reușit să mărească ecartul după pauză și s-au stabilizat la patru lungimi și le-a permis gazdelor să se apropie doar în minutele de final.

După ASC Corona – CSM București 26:28 (13:14) bucureștencele revin pe prima poziție a clasamentului, iar Corona rămâne pe 4 la 9 puncte în urma liderului.