LNHF: Mare surpriză la BrăilaSorin Pana / SportPIctures.eu
26 Sep 2016

LNHF: Mare surpriză la Brăila

Ultimele trei partide ale etapei a patra au oferit scenarii diferite și o mare surpriză.

Odată ”fripte” pe teren propriu cu bistrițencele, oltencele de la SCM Craiova au jucat cu motoarele turate în plin contra junioarelor Ploieștiului și au făcut golaveraj. Zamfir (9), Şelaru, Nikolic și Burlachenko (câte 7 goluri) s-au distrat cu o echipă ce a suferit vizibil în teren.

Celelalte oltence din campionat, cele de la HCM Râmnicu Vâlcea, au obținut un succes muncit la finalul partidei de pe teren propriu contra celor de la CS Măgura Cisnădie. Cu cinci minute înainte de sirena de final scorul era egal 17:17, dar gazdele s-au desprins decisiv cu trei goluri înscrise în mai puțin de două minute, două de către Ani Senocico și unul de Barbosa. Senocico a fost și golghetera gazdelor cu 5 reușite, la fel ca Simion, în timp ce pentru oaspete Pătuleanu a înscris tot 5 goluri.

La Brăila s-a disputat unul dintre duelurile ce pot contribui la stabilirea noii campioane. Deținătoarea titlului național și continental, CSM București, a plecat învinsă după o partidă în care a fost de nerecunoscut în repriza secundă. Primele 30 de minute au fost echilibrate și ambele echipe au plecat la cabine cu câte 12 goluri la activ. După pauză, gazdele s-au desprins la trei goluri în primele trei minute, pentru ca după 10 minute diferența să se mărească la 5 goluri (19:14). Elevele lui Jakob Vestergaard au încercat să revină și s-au apropiat la trei lungimi cu trei minute înainte de final, dar Orșivschi a înscris pentru 28:25 golul ce a stopat campioanele din cursa de urmărire. O contribuție importantă la succesul echipei sale a avut-o portărița Elena Voicu, autoarea a 12 parade și o lovitură de la 7 metri apărată.