LNHF: Fără surpriză la Rm. VâlceaSabin Malisevschi / SportPictures.eu
20 Ian 2019

LNHF: Fără surpriză la Rm. Vâlcea

SCM Rm. Vâlcea își continuă marșul invincibilității în Liga Națională de handbal feminin și după partida din ultima etapă a turului disputată contra Gloriei Bistrița pe teren propriu.

Bistrițencele au dominat startul de partidă și conduceau cu 4:1 în minutul 7, dar liderul a avut nevoie de doar trei minute pentru a egala la 5, după care a preluat inițiativa și a menținut un avantaj de două goluri pe tabelă până la finalul primei reprize. Diferența a crescut treptat în partea a doua a jocului, vâlcencele mărind ecartul la 5 lungimi, 18:13 în minutul 42, și păstrându-l până spre final. Dezlănțuite, cu Glybko în mare formă înscriind 11 goluri, gazdele s-au distanțat la 28:23 cu un minut și jumătate înainte de final, dar ultimele două goluri le-au aparținut bistrițencelor.

În celălalt meci al zilei, Dunărea Brăila și SCM Gloria Buzău au terminat la egalitate la malul Dunării, oaspetele ratând ocazia de a trece pe locul al patrulea în timp ce brăilencele rămân pe loc de baraj la 6 puncte în urma celor de la CSM Slatina.