LNHF: Etapa a 14-a s-a încheiat la Cisnădie și la CraiovaSabin Malisevschi / SportPictures.eu
30 Ian 2020

LNHF: Etapa a 14-a s-a încheiat la Cisnădie și la Craiova

Meciurile formațiilor participante în Cupa EHF au închis astăzi prima etapă a returului Ligii Florilor MOL.

La Cisnădie, Măgura a remizat cu Minaur Baia Mare după ce în minutul 40 avea un avans de 6 goluri pe tabelă, 21:15, iar cu 6 minute înainte de final conducea cu 26:24 și nu a mai reușit să înscrie. A fost a patra partidă fără victorie pentru elevele lui Alexandru Weber și a doua remiză consecutivă, serie ce le-a coborât până pe locul al 9-lea în ierarhie.

Remiza le-a ajutat pe băimărence să egaleze la puncte Gloria Bistrița și să o depășească la golaveraj după ce bistrițencele au pierdut astăzi în Bănie cu SCM Craiova. Partida a fost la dispoziția gazdelor, care și-au mărit treptat avantajul de pe tabelă până la +7, 24:17 la jumătatea reprizei secunde și au redus turația spre final. SCM Craiova are o singură înfrângere în ultimele 6 partide și după un start de sezon ezitant își continuă ascensiunea în clasament, acum ocupând locul 8 la egalitate cu HC Zalău și HC Dunărea Brăila, dar cu golaveraj inferior.