LNHF: Corona învinge la Roman și urcă pe podiumRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Ian 2016

LNHF: Corona învinge la Roman și urcă pe podium

Liga Națională de handbal feminin își continuă parcursul în ritm constant, programând pentru acest week-end partidele etapei a 16-a, a treia a returului. La Roman, Corona a fost purtată către victorie de Ana Maria Mîrcă Olariu în zi de grație, portărița oaspetelor trecându-și în cont 13 parade reușite. Cu această victorie, brașovencele se detașează în clasament de HCM Roman și trec pe ultimul loc al podiumului cel puțin temporar, până la finalul întâlnirii celor de la HC Dunărea Brăila din deplasarea de la Slobozia.

În celălalt meci a zilei, în sala Rapid campioanele de la CSM București au avut statutul de gazdă și nu au avut probleme cu penultima clasată Rapid. După un început curajos al giuleștencelor, care au condus constant, elevele lui Kim Rasmussen au luat conducerea 13:12 în minutul 25 al primei reprize și s-au distanțat continuu pe tabelă.”Tigroaicele” rămân neînvinse și se pregătesc pentru un meci interesant joia viitoare, la Brăila.