LNHF: Campioanele fac diferența în repriza secundăSabin Malisevschi / SportPictures.eu
12 Sep 2019

LNHF: Campioanele fac diferența în repriza secundă

Partida de la Râmnicu Vâlcea a încheiat etapa a 3-a a Ligii Florilor. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea și CS Măgura Cisnădie au oferit o primă repriză echilibrată, de tatonare, încheiată cu avantaj minim pe tabelă pentru gazde, care însă și-au dat drumul la joc și cu o superioritate tehnică evidentă au defilat în cea de-a doua repriză.

Elevele lui Florentin Pera au mărit turația în primul sfert de oră al părții secunde și au mărit ecartul la șase goluri, 18:12, în minutul 48 și au încheiat partida cu 10 lungimi avans, 27:17.

Norgaard 6, Elghaoui 5 și Glibko 4 goluri au fost cele mai bune marcatoare ale vâlcencelor, în timp ce pentru echipa pregătită de Alexandru Weber cele mai multe goluri le-au înscris Smbatian 5, Moldovan, Panici și Predoi câte 3.

Succesul le duce pe campioane pe prima poziție a clasamentului, etapa viitoare ele urmând să evolueze duminică la Cluj.