LNHF: Campioana se impune în ultima secundăSabin Malisevschi / SportPictures.eu
21 Sep 2019

LNHF: Campioana se impune în ultima secundă

Etapa a 5-a a Ligii Florilor a programat derby-ul SCM Râmnicu Vâlcea - CSM București, campioana reușind o victorie în ultima secundă ce o distanțează la șase puncte de ”tigroaice”.

După înfrângerea din etapa inaugurală suferită la Zalău, CSM București spera să anuleze handicapul de puncte în urma unui succes pe terenul campioanei. Planurile nu au fost transpuse în practică în sala Traian, chiar dacă în repriza secundă ”tigroaicele” s-au desprins la 14:11, cea mai mare diferență consemnată pe tabelă în cele 42 de minute de joc. Patru goluri consecutive ale elevelor lui Florentin Pera au readus formația gazdă la conducere, situație menținută pe tabelă de echipa campioană până în minutul 57 când Elena Florică a dus scorul la 19:16. Golul lui Grbic și un time-out cerut de Tomas Ryde le-a permis oaspetelor să își calibreze strategia pentru ultimele 120 de secunde, strategie care și-a arătat eficiența după golurile lui Torstensson și Pintea. Ultimul atac le-a aparținut însă vâlcencelor după un time-out cerut la momentul potrivit de Florentin Pera și Samara Da Silva a adus victoria pentru campioane cu o aruncare în ultima secundă.

Golurile vâlcencelor au fost marcate de Liscevic 5, Marta Lopez 4, Glibko 4, Fraga Fernandez 3, Florică 2, Elghaoui 1, Da Silva 1, în timp ce pentru CSM au punctat Pintea 5, Grbic 3, Lekic 3, Martin 2, Curea 2, Torstensson 2, Perianu 1, Klikovac 1.

Vâlcencele au astfel un parcurs fără greșeală, la fel ca brașovencele de la Corona Brașov, învingătoare aseară în prologul etapei disputat la Zalău, podiumul fiind completat de buzoience, învingătoare astăzi în fața bistrițencelor în războiul Gloriilor. SCM Craiova și Măgura Cisnădie revin pe trend pozitiv după victoriile de la Slobozia, respectiv Slatina, în timp ce la Baia Mare și Brăila nu au întâmpinat probleme în partidele în care au primit vizita celor de la Rapid, respectiv CSU Cluj-Napoca.