LNHF: CSM Ploiești, opțiune pentru EuropaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Feb 2016

LNHF: CSM Ploiești, opțiune pentru Europa

Etapa a 20-a a Ligii Naționale de handbal feminin a continuat astăzi cu un meci cu implicații directe în lupta pentru un loc în cupele europene.

Antrenorul Neven Hrupec a avut de lucru pentru a motiva echipa ploieșteană pentru partida cu SCM Craiova. Penalizate financiar după partidele pierdute cu Corona Braşov şi HCM Roman, jucătoarele de la CSM Ploiești aveau nevoie de victorie pentru a lupta în continuare pentru obiectivul stabilit de conducere. Clasate pe locul 6, ele au primit vizita unei contracandidate directe, oltencele fiind pe locul 7. Meciul a început mai greu, ambele echipe nereușind să înscrie în primele cinci minute ale partidei. Ploieștencele au spart gheața, însă oltencele au preluat inițiativa pe tabelă și au condus cu 3:2 în minutul 8 pentru ca gazdele să revină în avantaj în minutul 14, Farcău distanțându-le mai apoi pentru prima dată la două goluri 11:9 în minutul 21. Cu două minute înainte de finalul primei părți elevele Simonei Gogârlă au avut ocazia de a înscrie pentru a doua oară în inferioritate numerică și să se apropie la un gol, dar gazdele au replicat imediat și au punctat pentru un avantaj de trei goluri pe tabelă ce s-a păstrat la pauză, 14:11.

După reluare, craiovencele măresc strocul și au șansa de a egala în minutul 7, dar portărița gazdelor Șerban a apărat un 7 metri, apoi Tivadar și Sheiko înscriu în inferioritate și își readuc colegele la trei goluri diferență. Pașca blochează poarta Craiovei și menține pentru o vreme diferența la două goluri în favoarea gazdelor, dar colegele sale nu reușesc să înscrie și contraatacurile le duc pe ploieștence pentru prima dată la 4 goluri 26:22 în minutul 24. Shutska face 28:23 cu trei minute înainte de final și conturile au fost închise.

Cu victoria obținută, ploieștencele se detașează la 4 puncte în fața oltencelor și se mențin la aceeași distanță față de Dunărea Brăila, echipa clasată pe locul 5. Așa după cum era de așteptat, brăilencele au învins lejer în deplasarea de pe terenul ultimei clasate, în timp ce HCM Roman, echipa de pe locul 4 a învins la limită la Slobozia, egalând la puncte Corona. Brașovencele vor încheia etapa cu jocul de pe terenul campioanelor, misiunea lor fiind una deosebit dedificilă.