LNHF: CSM București, victorie la revenirea Cristinei NeaguRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Sep 2017

LNHF: CSM București, victorie la revenirea Cristinei Neagu

CSM București a învins-o categoric pe CSM Roman (32-19), trecându-și astfel în cont cea de-a doua victorie a noului sezon de Liga Națională. Echipa condusa de Helle Thomsen a controlat autoritar partida în fața ocupantei locului 5 din stagiunea precedentă, reușind să ofere un adevărat spectacol celor aproximativ 1.000 de suporteri prezenți la meci.

Fanii care au asistat live la duelul din etapa a doua au luat parte si la cel mai asteptat moment al startului de sezon, revenirea Cristinei Neagu in Liga Nationala de Handbal Feminin dupa o pauza de aproape 5 ani.

Cristina Neagu: „Ultimul meci jucat de mine in Liga Nationala a fost in ianuarie 2013. Incerc sa ma acomodez la ritmul de Campionat National pentru ca in ultimii ani nu am fost obisnuita cu asa ceva in Muntenegru. Desi exista campionat acolo, cele cateva meciuri se disputa dupa Final 4 Liga Campionilor.

Pentru mine este important sa fiu sanatoasa si sa joc meciuri alaturi de colegele mele, iar meciurile din Liga Nationala sunt foarte bune pentru pregatirea celor din Liga Campionilor. Toate meciurile trebuie tratate cu seriozitate, pentru ca toate obiectivele, mai mici sau mai mari, privind Liga Nationala, odata atinse, ne vor aduce beneficii pe viitor. Ne dorim sa castigam toate meciurile.

In acelasi timp, vrem sa pregatim cat mai bine meciurile din Liga Campionilor. Eu consider ca meciurile de Liga Nationala sunt meciuri bune in vederea pregatirii pentru Liga Campionilor, desi multa lume spune ca nu avem adversari in campionatul romanesc si sunt meciuri slabe, eu consider ca sunt cateva echipe bune care iti pot tine piept, macar o repriza. Cred ca vom avea viata grea in unele meciuri din deplasare.”