LNHF: Brăilencele pierd contactul cu liderulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Ian 2017

LNHF: Brăilencele pierd contactul cu liderul

Liga Națională de handbal feminin prinde un ritm alert, forțat întrucâtva de amânarea datorată condițiilor meteo și de necesitatea campioanei de a căpăta meciuri înainte de prima întâlnire din grupele principale ale Champions League cu Larvik pe 27 ianuarie. Astfel, astăzi s-au disputat două meciuri ale etapei a 12-a și unul din etapa a 13-a.

Primul meci al zilei a adus față în față CSM Unirea Slobozia și CSU Danubius Galați într-un derby al subsolului de clasament. O primă repriză încheiată la egalitate lăsa deschis deznodământul partidei, însă gazdele au sprintat în primele 15 minute ale jumătății secunde și după ce au pus o distanță de patru goluri s-au mulțumit să o apere până la final. Victoria ialomițencelor este foarte importantă în contextul în care cele două echipe se luptă să evite locurile de baraj, iar gălățencele aveau patru victorii în ultimele cinci etape.

Nici vecinele lor, geografic vorbind, de la HC Dunărea Brăila nu se simt prea bine. Brăilencele au înregistrat a doua înfrângere în campionat, partida de la Râmnicu Vâlcea având o curgere similară cu cel al anteriorului insucces, cel din urmă cu două etape de la Cluj. Gazdele de la HCM Râmnicu Vâlcea au defilat în prima repriză în fața elevelor lui Costică Buceschi, brăilencele părând a fi total defazate și reușind numai 5 goluri în primele 30 de minute. Pauza a părut fi un sfetnic bun și oaspetele au reușit să se apropie până la 15:13 în primele 12 minute, însă vâlcencele, impulsionate de veterana Patricia Vizitiu, s-au distanțat în mai puțin de 7 minute până la 21:13 pe fondul unei noi căderi de ritm în jocul oaspetelor. Diferența se majorează cu șapte minute înainte de final când tabela sălii ”Traian” indica 23:14, moment în care numai o minune mai putea întoarce soarta meciului. Cu cele trei puncte acumulate, vâlcencele urcă pe locul 6 cu 16 puncte, în timp ce distanța dintre Dunărea și liderul CSM București devine acum de 8 puncte.

”Tigroaicele” au disputat în devans partida lor din etapa a 13-a, ultima a turului, în care au primit în sala Rapid vizita Coronei Brașov. Șocul schimbării antrenorului principal nu a adus brașovencelor o prestație care să le permită victoria pe terenul campioanei Europei și a României, tehnicianul Dumitru Berbece debutând cu o înfrângere la cârma Coronei. Scorul, 34:25 (19:14) în favoarea gazdelor, nu lasă loc la interpretări și le distanțează pe fetele pregătite de Aurelian Roșca de urmăritoarele din clasament.

Mâine are loc ultima partidă a rundei cu numărul 12, la Cisnădie urmând să joace HCM Roman.