LNHF: Băimărencele urcă pe podiumSabin Malisevschi / SportPictures.eu
03 Feb 2019

LNHF: Băimărencele urcă pe podium

CSM Slatina a profitat de înfrângerea suferită de Dunărea Brăila la Baia Mare și cu o victorie pe care se bazau împotriva studentelor clujene s-a depărtat la 6 puncte de formația de la malul Dunării ocupând poziția a 10-a, imediat deasupra locurilor de baraj. Brăilencele conduceau cu 6 goluri, 7:13, în minutul 27, dar finalul primei reprize a fost catastrofal pentru ele cu patru goluri primite fără a mai înscrie vreodată. Mai mult, băimărencele au profitat în startul reprizei secunde și au trecut la conducere, 14:13, apoi au menținut echilibrul până la 18:18 în minutul 41, moment în care au trecut la cârma jocului asigurându-și victoria ce le urcă pe ultima treaptă a podiumului.

Cea de-a treia partidă a zilei contând pentru etapa a 15-a a Ligii Florilor s-a disputat la Zalău, elevele lui Gheorghe Tadici efectuând un antrenament cu public în compania celor de la CSM Galați, ”lanterna roșie” a campionatului. Cu 20 de puncte, zălăuancele urcă pe locul 5 cu un punct peste Corona, dar brașovencele au două partide mai puțin disputate, meciul lor din această rundă fiind unul foarte complicat pe terenul campioanei CSM București.