LNBM: Zekovic și Franklin au făcut spectacol la TimișoaraDan Ille / SportPictures.eu
16 Nov 2019

LNBM: Zekovic și Franklin au făcut spectacol la Timișoara

Protagoniste ale unui meci direct în FIBA Europe Cup disputat miercuri, CSU Sibiu și CSM CSU Oradea au câștigat astăzi partidele pe care le-au disputat în deplasare în etapa a 6-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

”Vulturii” au avut o deplasare scurtă până la Pitești și au avut un singur sfert mai slab, în rest au controlat partida contra celor de la BCMU FC Argeș. Chris Cooper a defilat sub ambele panouri, autor a 20 de puncte și 12 recuperări, fiind singurul jucător în double-double din această partidă.

La Timișoara campioana a făcut diferența în meciul contra celor de la SCM după pauza mare grație unui Dragan Zekovic ”on fire”, autor a 28 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Jucătorul ”leilor” l-a avut drept contracandidat la titlul de MVP al partidei pe reprezentantul gazdelor Troy Franklin, care a avut o eficiență superioară – 32 față de 30 a sârbului – datorată celor 30 de puncte înscrise, celor 2 recuperări și 9 pase decisive. Meciul a fost unul cursiv și a oferit un spectacol electrizant cu precădere în ultimele 10 minute care s-au încheiat cu un parțial de 30:32, însă superioritatea orădenilor a fost de necontestat.

Luni se vor disputa celelalte două partide ale rundei, ”eternul derby” găzduit de sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu” și partida din Bănie unde oaspeți vor fi studenții clujeni.

Iată programul rundei a 6-a:

Grupa A

Sâmbătă, 16 noiembrie

BCMU FC Argeș Pitești - BC CSU Sibiu  59:77 (12:23, 26:10, 12:28, 9:16)

CS SCM Timișoara - CSM CSU Oradea  86:94 (14:14, 18:22, 24:26, 30:32)

Luni, 18 noiembrie

Steaua București - Dinamo Știința București

SCMU Craiova - U-Banca Transilvania Cluj

Grupa B

Vineri, 15 noiembrie

CSM 2007 Focșani - CS Municipal Galați  59:84 (23:19, 9:23, 22:18, 5:24)

CS Municipal Mediaș - ABC Athletic Constanța  93:80 (31:22, 16:22, 28:13, 18:23)

CSO Voluntari - CSM VSKC Miercurea Ciuc  102:65 (21:15, 28:13, 34:20, 19:17)

CSM Sighetu Marmației - CS Municipal Târgu Jiu  84:77 (30:21, 16:25, 21:19, 17:12)