LNBM: ”Vulturii” se impun în primul meci al ediției 2018-2019Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Oct 2018

LNBM: ”Vulturii” se impun în primul meci al ediției 2018-2019

Grupa A a Ligii Naționale de baschet masculin a debutat în noul sezon în sala din Ștefan cel Mare cu victoria celor de la BC CSU Sibiu, ”vulturii” amânând obținerea primei victorii a noii formații Dinamo Știința București.

Gazdele au jucat dezinvolt în primul sfert al partidei în care conduceau cu 16:8, dar elevii lui Dan Fleșeriu și-au dovedit superioritatea în restul partidei în care Randal Falker a înscris 22 de puncte și a făcut 7 recuperări, Monyea Pratt a contribuit cu 18 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive, iar căpitanul Kevin Hardy a intrat în zona double-double cu 15 puncte, 5 recuperări și 11 pase decisive. De partea cealaltă, Zoran Vrkic a fost cel mai bun jucător al dinamoviștilor cu 29 de puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive.

În grupa C, CSM Sighetu Marmației a făcut scor în jocul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj-Napoca, în timp ce în Giulești, Rapid a pierdut partida cu CSM 2007 Focșani după ce înaintea ultimului sfert scorul era egal, 55:55.

Vineri, 5 octombrie

Dinamo Știința București – BC CSU Sibiu  92:96 (22:21, 18:24, 23:25, 29:26)

CSM Sighetu Marmației – Universitatea Cluj-Napoca  101:62 (30:16, 25:21, 24:12, 22:13)

Rapid București – CSM 2007 Focșani  69:78 (19:24, 15:19, 21:12, 14:23)