LNBM: ”Vulturii” bat suta și trec în fruntea ierarhieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Dec 2018

LNBM: ”Vulturii” bat suta și trec în fruntea ierarhiei

Steaua continuă vria și a cedat partida de pe teren propriu cu ”U” BT Cluj-Napoca. Roș-albaștrii au ținut ritmul cu echipa oaspete până la jumătatea ultimului sfert, când la scorul de 64:64 Dykes a înscris două coșuri de trei puncte și unul de două puncte pe fondul erorilor lui Vlahovic și Delas și  clujenii s-au distanțat decisiv. Dykes a fost cel mai bun marcator cu 21 de puncte, iar Calnicenco a controlat duelurile de sub panou cu 10 recuperări, în timp ce pentru gazde Mandache a înscris 15 puncte. Steaua bifează a patra înfrângere consecutivă și rămâne cu 3 victorii pe locul 5, în timp ce clujenii au obținut a opta victorie în campionat și au trecut pe locul 2 la egalitate de puncte, dar un coșaveraj mai bun decât SCM U Craiova.

Oltenii au părăsit învinși sala Transilvania din Sibiu și au coborât pe ultima treaptă a podiumului făcând loc în fruntea clasamentului gazdelor de la CSU Sibiu. Jocul a fost unul la discreția ”vulturilor”, detașați pe tabelă la +23 pe finalul sfertului 3, 77:54, Justas Tamulis fiind din nou cel mai bun marcator al meciului. Lituanianul a înscris 28 de puncte, dar cel mai bun jucător a fost colegul său Monyea Pratt, autor a 15 puncte, 9 recuperări și 11 pase decisive, în timp ce pentru olteni Mo Curry a adus 21 de puncte, iar Porter Troupe și Goran Gajovic au înscris câte 17 puncte.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa valorică A – etapa a 10-a

Vineri, 14 decembrie

Dinamo Știința București - CSM CSU Oradea  77:91 (19:28, 19:20, 20:25, 19:18)

Sâmbătă, 15 decembrie

Steaua București - ”U” BT Cluj-Napoca  73:81 (16:21, 18:13, 18:23, 21:24)

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  107:82 (29:14, 18:27, 32:22, 28:19)

Luni, 17 decembrie

SCM Timișoara - BCM U FC Argeș Pitești

Grupa valorică B – etapa a 8-a

ABC Athletic Constanța - CS Municipal Mediaș  84:83 (26:23, 19:9, 13:24, 15:17, 11:10)

CS Cuza Sport Brăila - CSO Voluntari  29:126 (7:31, 8:26, 12:37, 2:32)

Grupa valorică C – etapa a 13-a

Joi, 22 noiembrie

CS Agronomia București - CSM Sighetu Marmației  57:84 (12:21, 18:19, 13:27, 14:17)

Rapid București - CSM Phoenix CSU Galați  69:94 (19:8, 12:37, 17:29, 21:20)

ACS Târgu Jiu - CS Universitatea Cluj  78:74 (25:16, 13:23, 15:15, 25:20)

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CN Aurel Vlaicu  81:65 (24:21, 16:13, 24:13, 17:18)

CSM 2007 Focșani - CSM Târgu Mureș  53:91 (15:18, 9:23, 19:22, 10:28)